2017 Rugby Official Schedule

 

Rugby League

 

Go to Rugby Union

Date Match Home Venue Time(Local)
ROUND 1
Thursday 23 February Rebels v Blues AAMI Park, Melbourne 19:45
Friday 24 February Highlanders v Chiefs TBC 19:35
Friday 24 February Reds v Sharks Suncorp Stadium, Brisbane 19:00
Saturday 25 February Sunwolves v Hurricanes Prince Chichibu Memorial Stadium, Tokyo 13:15
Saturday 25 February Crusaders v Brumbies AMI Stadium, Christchurc 19:35
Saturday 25 February Waratahs v Force Allianz Stadium, Sydney 19:45
Saturday 25 February Cheetahs v Lions Free State Stadium, Bloemfontein 15:05
Saturday 25 February Kings v Jaguares Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth 17:15
Saturday 25 February Stormers v Bulls DHL Newlands, Cape Town 19:30
ROUND 2
Thursday 2 March Force v Reds nib Stadium, Perth 18:30
Friday 3 March Chiefs v Blues TBC 19:35
Saturday 4 March Hurricanes v Rebels TBC 17:15
Saturday 4 March Highlanders v Crusaders TBC 19:35
Saturday 4 March Brumbies v Sharks GIO Stadium, Canberra 19:45
Saturday 4 March Sunwloves v Kings Singapore National Stadium, Singapore 18:55
Saturday 4 March Northampton Saints vs. Leicester Lions v Waratahs Emirates Airlines Park, Johannesburg 15:05
Saturday 4 March Stormers v Jaguares DHL Newlands, Cape Town 17:15
Saturday 4 March Cheetahs v Bulls Free State Stadium, Bloemfontein 19:30
ROUND 3
Friday 10 March Sale Sharks vs. Gloucester Rugby TBC 19:35
Friday 10 March Brumbies v Force GIO Stadium, Canberra 19:45
Friday 10 March Sharks v Waratahs Growthpoint Kings Park, Durban 19:00
Saturday 11 March Blues v Highlanders TBC 19:35
Saturday 11 March Reds v Crusaders Suncorp Stadium, Brisbane 18:45
Saturday 11 March Cheetahs v Sunwolves Free State Stadium, Bloemfontein 17:15
Saturday 11 March Kings v Stormers Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth 19:30
Saturday 11 March Jaguares v Lions Velez Sarsfield, Buenos Aires 16:40
BYES: BULLS, REBELS
ROUND 4
Friday 17 March Crusaders v Blues AMI Stadium, Christchurch 19:35
Friday 17 March Rebels v Chiefs AAMI Park, Melbourne 19:45
Friday 17 March Bulls v Sunwolves Loftus Versfeld, Pretoria 19:00
Saturday 18 March Hurricanes v Highlanders TBC 19:35
Saturday 18 March Waratahs v Brumbies Allianz Stadium, Sydney 19:45
Saturday 18 March Lions v Reds Emirates Airlines Park, Johannesburg 17:15
Saturday 18 March Sharks v Kings Growthpoint Kings Park, Durban 19:30
Saturday 18 March Jaguares v Cheetahs Velez Sarsfield, Buenos Aires 16:40
BYES: FORCE, STORMERS
ROUND 5
Friday 24 March Crusaders v Force AMI Stadium, Christchurch 19:35
Friday 24 March Rebels v Waratahs AAMI Park, Melbourne 19:45
Saturday 25 March Blues v Bulls TBC 19:35
Saturday 25 March Brumbies v Highlanders GIO Stadium, Canberra 19:45
Saturday 25 March Sunwolves v Stormers Singapore National Stadium, Singapore 18:55
Saturday 25 March Kings v Lions Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth 15:05
Saturday 25 March Cheetahs v Sharks Free State Stadium, Bloemfontein 17:15
Saturday 25 March Jaguares v Reds Velez Sarsfield, Buenos Aires 18:40
BYES: CHIEFS, HURRICANES
ROUND 6 (Daylight Savings finishes in AUS and NZ)
Friday 31 March Highlanders v Rebels TBC 19:35
Saturday 1 April Blues v Force TBC 17:15
Saturday 1 April Chiefs v Bulls TBC 19:35
Saturday 1 April Reds v Hurricanes Suncorp Stadium, Brisbane 18:45
Saturday 1 April Stormers v Cheetahs DHL Newlands, Cape Town 15:05
Saturday 1 April Lions v Sharks Emirates Airlines Park, Johannesburg 17:15
Sunday 2 April Waratahs v Crusaders Allianz Stadium, Sydney 16:05
BYES: BRUMBIES, JAGUARES, KINGS, SUNWOLVES
ROUND 7
Friday 7 April Hurricanes v Waratahs TBC 19:35
Saturday 8 April Sunwolves v Bulls Prince Chichibu Memorial Stadium, Tokyo 14:15
Saturday 8 April Highlanders v Blues TBC 19:35
Saturday 8 April Brumbies v Reds GIO Stadium, Canberra 19:45
Saturday 8 April Sharks v Jaguares Growthpoint Kings Park, Durban 15:05
Saturday 8 April Stormers v Chiefs DHL Newlands, Cape Town 17:15
Sunday 9 April Force v Kings nib Stadium, Perth 14:05
BYES: CHEETAHS, CRUSADERS, LIONS, REBELS
ROUND 8 (Easter)
Friday 14 April Crusaders v Sunwolves AMI Stadium, Christchurch 19:35
Saturday 15 April Reds v Kings Suncorp Stadium, Brisbane 15:05
Saturday 15 April Blues v Hurricanes TBC 19:35
Saturday 15 April Rebels v Brumbies AAMI Park, Melbourne 19:45
Saturday 15 April Cheetahs v Chiefs Free State Stadium, Bloemfontein 15:05
Saturday 15 April Stormers v Lions DHL Newlands, Cape Town 17:15
Saturday 15 April Bulls v Jaguares Loftus Versfeld, Pretoria 19:30
BYES: FORCE, HIGHLANDERS, SHARKS, WARATAHS
ROUND 9 (Anzac Day Weekend)
Friday 21 April Hurricanes v Brumbies TBC 19:35
Friday 21 April Lions v Jaguares Emirates Airlines Park, Johannesburg 19:00
Saturday 22 April Highlanders v Sunwolves TBC 17:15
Saturday 22 April Crusaders v Stormers AMI Stadium, Christchurch 19:35
Saturday 22 April Waratahs v Kings Allianz Stadium, Sydney 19:45
Saturday 22 April Force v Chiefs nib Stadium, Perth 19:55
Saturday 22 April Bulls v Cheetahs Loftus Versfeld, Pretoria 17:15
Saturday 22 April Sharks v Rebels Growthpoint Kings Park, Durban 19:30
BYES: BLUES, REDS
ROUND 10
Friday 28 April Highlanders v Stormers TBC 19:35
Saturday 29 April Chiefs v Sunwolves TBC 19:35
Saturday 29 April Reds v Waratahs Suncorp Stadium, Brisbane 19:45
Saturday 29 April Force v Lions nib Stadium, Perth 19:55
Saturday 29 April Cheetahs v Crusaders Free State Stadium, Bloemfontein 17:15
Saturday 29 April Kings v Rebels Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth 19:30
Saturday 29 April Jaguares v Sharks Velez Sarsfield, Buenos Aires 16:40
Sunday 30 April Brumbies v Blues GIO Stadium, Canberra 16:05
BYES: BULLS, HURRICANES
ROUND 11
Friday 5 May Hurricanes v Stormers 19:35
Friday 5 May Cheetahs v Highlanders Free State Stadium, Bloemfontein 19:00
Saturday 6 May Rebels v Lions AAMI Park, Melbourne 15:00
Saturday 6 May Chiefs v Reds TBC 19:35
Saturday 6 May Waratahs v Blues Allianz Stadium, Sydney 19:45
Saturday 6 May Sharks v Force Growthpoint Kings Park, Durban 15:05
Saturday 6 May Bulls v Crusaders Loftus Versfeld, Pretoria 17:15
Saturday 6 May Jaguares v Sunwolves Velez Sarsfield, Buenos Aires 18:40
BYES: BRUMBIES, KINGS
ROUND 12
Friday 12 May Blues v Cheetahs TBC 19:35
Friday 12 May Brumbies v Lions GIO Stadium, Canberra 19:45
Saturday 13 May Crusaders v Hurricanes AMI Stadium, Christchurch 19:35
Saturday 13 May Rebels v Reds AAMI Park, Melbourne 19:45
Saturday 13 May Bulls v Highlanders Loftus Versfeld, Pretoria 15:05
Saturday 13 May Kings v Sharks Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth 17:15
Saturday 13 May Jaguares v Force Velez Sarsfield, Buenos Aires 18:40
BYES: CHIEFS, STORMERS, SUNWOLVES, WARATAHS
ROUND 13
Friday 19 May Chiefs v Crusaders TBC 19:35
Friday 19 May Stormers v Blues DHL Newlands, Cape Town 19:00
Saturday 20 May Hurricanes v Cheetahs TBC 19:35
Saturday 20 May Force v Highlanders nib Stadium, Perth 17:45
Saturday 20 May Sunwolves v Sharks Singapore National Stadium, Singapore 19:55
Saturday 20 May Kings v Brumbies Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth 15:05
Saturday 20 May Lions v Bulls Emirates Airlines Park, Johannesburg 17:15
Sunday 21 May Waratahs v Rebels Allianz Stadium, Sydney 16:05
BYES: JAGUARES, REDS
ROUND 14
Friday 26 May Blues v Chiefs TBC 19:35
Friday 26 May Reds v Force Suncorp Stadium, Brisbane 19:45
Saturday 27 May Sunwolves v Cheetahs Prince Chichibu Memorial Stadium, Tokyo 14:15
Saturday 27 May Highlanders v Waratahs TBC 19:35
Saturday 27 May Rebels v Crusaders AAMI Park, Melbourne 19:45
Saturday 27 May Bulls v Hurricanes Loftus Versfeld, Pretoria 15:05
Saturday 27 May Sharks v Stormers Growthpoint Kings Park, Durban 17:15
Saturday 27 May Jaguares v Brumbies Velez Sarsfield, Buenos Aires 18:40
Sunday 28 May Lions v Kings Emirates Airlines Park, Johannesburg 14:30
ROUND 15 (AUS and NZ only)
Friday 2 June Blues v Reds TBC 19:35
Saturday 3 June Crusaders v Highlanders AMI Stadium, Christchurch 14:35
Saturday 3 June Chiefs v Waratahs TBC 17:05
Saturday 3 June Brumbies v Rebels GIO Stadium, Canberra 19:45
Saturday 3 June Force v Hurricanes nib Stadium, Perth 19:55
ROUND 16 (NZC Only)
Friday 9 June Hurricanes v Chiefs TBC 19:35
BYES: BLUES, CRUSADERS, HIGHLANDERS
ROUND15 (SA1 and SA2 only)
Friday 30 June Jaguares v Kings Velez Sarsfield, Buenos Aires 20:05
Saturday 1 July Lions v Sunwolves Emirates Airlines Park, Johannesburg 14:30
Saturday 1 July Cheetahs v Stormers Free State Stadium, Bloemfontein 15:05
Saturday 1 July Sharks v Bulls Growthpoint Kings Park, Durban 17:15
ROUND 16 (AC, SA1 and SA 2 only)
Friday 7 July Reds v Brumbies Suncorp Stadium, Brisbane 19:45
Friday 7 July Force v Rebels nib Stadium, Perth 19:55
Saturday 8 July Waratahs v Jaguares Allianz Stadium, Sydney 19:45
Saturday 8 July Bulls v Kings Loftus Versfeld, Pretoria 17:15
Saturday 8 July Stormers v Sunwolves DHL Newlands, Cape Town 19:30
BYES: CHEETAHS, LIONS, SHARKS
ROUND 17
Friday 14 July Highlanders v Reds TBC 19:35
Friday 14 July Rebels v Jaguares AAMI Park, Melbourne 19:45
Friday 14 July Kings v Cheetahs Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth 19:00
Saturday 15 July Sunwolves v Blues Prince Chichibu Memorial Stadium, Tokyo 12:05
Saturday 15 July Chiefs v Brumbies TBC 17:15
Saturday 15 July Hurricanes v Crusaders TBC 19:35
Saturday 15 July Force v Waratahs nib Stadium, Perth 19:55
Saturday 15 July Sharks v Lions Growthpoint Kings Park, Durban 17:15
Saturday 15 July Bulls v Stormers Loftus Versfeld, Pretoria 19:30
Super Rugby Qualifiers
Friday 21 July      
Friday 21 July      
Saturday 22 July      
Saturday 22 July      
Super Rugby Semi Finals
Friday 28 July      
Saturday 29 July      
Super Rugby Final
Saturday 5 August      



Rugby Union


-
Date Tournament Match
February 2017
Sat 4 Six Nations / Centenary Quaich Scotland v Ireland, Murrayfield 14:25 local, 14:25 GMT
Sat 4 Six Nations England v France, Twickenham 16:50 local, 16:50 GMT
Sat 4 Americas Rugby Championship Brazil v Chile
Sat 4 Americas Rugby Championship United States of America v Uruguay, San Antonio
Sat 4 Americas Rugby Championship Canada v Argentina XV, Langford 17:00 local, 01:00 GMT +1d
Sun 5 Six Nations Italy v Wales, Rome 15:00 local, 14:00 GMT
Sat 11 Six Nations B Germany v Romania 14:00 local, 13:00 GMT
Sat 11 Six Nations B Belgium v Georgia, Brussels 15:00 local, 14:00 GMT
Sat 11 Six Nations Italy v Ireland, Rome 15:25 local, 14:25 GMT
Sat 11 Six Nations Wales v England, Millennium Stadium 16:50 local, 16:50 GMT
Sat 11 FIRA Championship D2 Andorra v Cyprus, Andorra la Vella 18:00 local, 17:00 GMT
Sat 11 Americas Rugby Championship Argentina XV v Uruguay, Bahia Blanca 19:10 local, 22:10 GMT
Sat 11 Americas Rugby Championship United States of America v Brazil, TX
Sat 11 Americas Rugby Championship Canada v Chile, Langford 17:00 local, 01:00 GMT +1d
Sun 12 Six Nations B Spain v Russia, Madrid 13:00 local, 12:00 GMT
Sun 12 Six Nations France v Scotland, Stade de France 16:00 local, 15:00 GMT
Sat 18 Six Nations B Romania v Spain, Iasi 14:00 local, 12:00 GMT
Sat 18 Six Nations B Belgium v Russia, Brussels 15:00 local, 14:00 GMT
Sat 18 FIRA Championship D1 Portugal v Poland, Lisbon 15:00 local, 15:00 GMT
Sat 18 Americas Rugby Championship Chile v Argentina XV
Sat 18 Americas Rugby Championship Uruguay v Brazil, Punte de l'Este 20:00 local, 23:00 GMT
Sat 18 Americas Rugby Championship Canada v United States of America, Vancouver 17:00 local, 01:00 GMT +1d
Sun 19 Six Nations B Georgia v Germany 15:00 local, 11:00 GMT
Sat 25 Six Nations Scotland v Wales, Murrayfield 14:25 local, 14:25 GMT
Sat 25 Six Nations Ireland v France, Lansdowne Road 16:50 local, 16:50 GMT
Sat 25 Americas Rugby Championship Argentina XV v Brazil, Ushuaia
Sat 25 Americas Rugby Championship Chile v United States of America
Sat 25 Americas Rugby Championship Uruguay v Canada, Punte de l'Este 20:00 local, 23:00 GMT
Sun 26 Six Nations England v Italy, Twickenham 15:00 local, 15:00 GMT
March 2017
Sat 4 Six Nations B Russia v Romania, Sotchi 13:00 local, 10:00 GMT
Sat 4 FIRA Championship D2 Bosnia and Herzegovina v Turkey, Zenica
Sat 4 Americas Rugby Championship Brazil v Canada
Sat 4 Americas Rugby Championship Uruguay v Chile, Montevideo
Fri 10 Six Nations Wales v Ireland, Millennium Stadium 20:05 local, 20:05 GMT
Sat 11 Six Nations B Germany v Spain 14:00 local, 13:00 GMT
Sat 11 Six Nations / Trophee Garibaldi Italy v France, Rome 14:30 local, 13:30 GMT
Sat 11 Six Nations B Belgium v Romania, Brussels 15:00 local, 14:00 GMT
Sat 11 FIRA Championship D1 Switzerland v Ukraine 15:00 local, 14:00 GMT
Sat 11 FIRA Championship D1 Portugal v Moldova, Lisbon 15:00 local, 15:00 GMT
Sat 11 Six Nations / Calcutta Cup England v Scotland, Twickenham
16:00 local, 16:00 GMT
Sun 12 Six Nations B Georgia v Russia 15:00 local, 11:00 GMT
Sat 18 FIRA Championship D1 Moldova v Poland, Balti 13:00 local, 11:00 GMT
Sat 18 Six Nations Scotland v Italy, Murrayfield 12:30 local, 12:30 GMT
Sat 18 FIRA Championship D1 Netherlands v Switzerland, Amsterdam 15:00 local, 14:00 GMT
Sat 18 Six Nations France v Wales, Stade de France 15:45 local, 14:45 GMT
Sat 18 Six Nations / Millennium Trophy Ireland v England, Lansdowne Road 17:00 local, 17:00 GMT
Sun 19 Six Nations B Russia v Germany, Sotchi 14:00 local, 11:00 GMT
Sun 19 Six Nations B Spain v Belgium, Madrid 13:00 local, 12:00 GMT
Sun 19 Six Nations B Romania v Georgia, Bucharest 15:00 local, 13:00 GMT
April 2017
Sat 1 FIRA Championship D1 Ukraine v Portugal, Odessa 14:00 local, 11:00 GMT, 12:00 BST
Sat 8 FIRA Championship D2 Israel v Andorra, Netanya 14:00 local, 11:00 GMT, 12:00 BST
Sat 8 FIRA Championship D2 Slovenia v Bosnia and Herzegovina, Ljubliana 14:00 local, 12:00 GMT, 13:00 BST
Sat 8 FIRA Championship D1 Poland v Netherlands
Sat 15 FIRA Championship D2 Czech Republic v Latvia, Prague 14:00 local, 12:00 GMT, 13:00 BST
Sat 22 FIRA Championship D2 Lithuania v Luxembourg, Vilnius
Sat 22 FIRA Championship D2 Bosnia and Herzegovina v Serbia and Montenegro, Zenica 15:00 local, 13:00 GMT, 14:00 BST
Sat 22 FIRA Championship D2 Hungary v Norway
Sat 22 FIRA Championship D2 Malta v Israel, Paola
Sat 22 FIRA Championship D1 Poland v Switzerland
Sat 22 FIRA Championship D2 Denmark v Finland, Odense 16:00 local, 14:00 GMT, 15:00 BST
Sat 22 FIRA Championship D2 Austria v Slovenia
17:00 local, 15:00 GMT, 16:00 BST
Sat 29 FIRA Championship D2 Estonia v Denmark, Tallin
14:00 local, 11:00 GMT, 12:00 BST
Sat 29 FIRA Championship D2 Latvia v Sweden, Riga
Sat 29 FIRA Championship D2 Serbia and Montenegro v Austria, Belgrade
14:00 local, 12:00 GMT, 13:00 BST
Sat 29 FIRA Championship D2 Croatia v Malta
May 2017
Sat 6 FIRA Championship D2 Finland v Hungary, Helsinki
13:00 local, 10:00 GMT, 11:00 BST
Sat 6 FIRA Championship D2 Cyprus v Croatia, Paphos
15:00 local, 12:00 GMT, 13:00 BST
Sat 6 FIRA Championship D2 Luxembourg v Czech Republic, Luxembourg
Sat 6 FIRA Championship D2 Norway v Estonia, Stavanger
15:00 local, 13:00 GMT, 14:00 BST
Sat 6 FIRA Championship D2 Sweden v Lithuania, Enkoping
15:00 local, 13:00 GMT, 14:00 BST
June 2017
Sat 10 Fiji tour Australia v Fiji, Melbourne
Sat 10 Romania tour Japan v Romania
Sat 17 Scotland tour Australia v Scotland, Sydney
Sat 17 Ireland tour Japan v Ireland
Sat 24 British and Irish Lions tour New Zealand v British and Irish Lions, Auckland
Sat 24 Italy tour Australia v Italy, Brisbane
Sat 24 Ireland tour Japan v Ireland
July 2017
Sat 1 British and Irish Lions tour New Zealand v British and Irish Lions, Wellington
Sat 8 British and Irish Lions tour New Zealand v British and Irish Lions, Auckland
August 2017
Sat 19 Rugby Championship Australia v New Zealand, Sydney
20:00 local, 10:00 GMT, 11:00 BST
Sat 26 Rugby Championship / Bledisloe Cup New Zealand v Australia, Dunedin
September 2017
Sat 9 Rugby Championship New Zealand v Argentina, New Plymouth
Sat 9 Rugby Championship Australia v South Africa, Perth
18:00 local, 08:00 GMT, 09:00 BST
Sat 16 Rugby Championship / Freedom Cup New Zealand v South Africa, North Shore City
Sat 16 Rugby Championship Australia v Argentina
20:00 local, 10:00 GMT, 11:00 BST
October 2017
Sat 21 New Zealand tour / Bledisloe Cup Australia v New Zealand, Brisbane
19:00 local, 09:00 GMT, 10:00 BST
November 2017
Sat 11 New Zealand tour France v New Zealand, Stade de France
Sat 11 Argentina tour England v Argentina, Twickenham
14:30 local, 14:30 GMT

Back to Top